Dom Pomocy Społecznej w Dolicach

17 grudnia 2020
W ostatnich dniach zrealizowaliśmy kolejne warsztaty multimedialne podczas których nasi mieszkańcy zapoznali się z zasadami obsługi tabletów, poznali czym jest Google Street View, Google Maps i portale społecznościowe. Zajęcia pozwoliły
16 listopada 2020
Pomimo jesiennej słoty, nasi mieszkańcy w ostatnim czasie mieli okazję uczestniczenia w wycieczkach krajoznawczych, po najciekawszych miejscach w naszej pięknej, zielonej Gminie Dolice. Był to ostatni moment przed wejściem w

W ramach projektu zrealizowano:

Dzięki temu min. jeszcze bardziej uatrakcyjniony i upiększony zostanie ogród, teren rekreacyjny DPS Dolice. Zaplanowaliśmy nowe nasadzenia, szafę ogrodową i stół do ping ponga (betonowy). Dodatkowo wykonana zostanie mała architektura ogrodowa w postaci płotków, które częściowo będą robione w ramach organizowanych warsztatów.

Fundacja MILON dla seniora to nowy etap projektu, realizowanego od ubiegłego roku. Wszystkie podjęte już wtedy działania, zauważone przez resort rodziny i polityki społecznej, mają zapobiegać wykluczeniu społecznemu seniorów. Aktywnym partnerem projektu realizowanego w Dolicach, jest również Powiat Stargardzki. Założenia programu okazały się zbieżne z profilem działalności DPS Dolice. Mimo stanu epidemii, wolontariusze fundacji rozpisali szczegółowo na dni, tygodnie i miesiące program zajęć dla seniorów, które zostaną w pełni zrealizowane po  zdjęciu części zakazów oraz obostrzeń, przy zachowaniu procedur bezpieczeństwa sanitarnego podopiecznych DPS.
Tegoroczna dotacja przyznana Fundacji MILON umożliwi kontynuację rozpoczętych w ubiegłym roku projektów i zajęć, a także zakup kolejnego sprzętu pomocnego we przedsięwzięciach, realizowanych wspólnie z podopiecznymi DPS. Dzięki zrealizowanym już projektom codzienność w dolickim DPS zyskała nowe barwy, przynosząc radość i wytchnienie, mimo trudnego- szczególnie dla seniorów- czasu pandemii.

Projekt kierowany jest do 40 osób, podopiecznych DPS Dolice w wieku 60+. Dodatkowo zaangażowana zostanie grupa pięciu seniorów poniżej wieku 60+ przebywających w placówce. W realizacji projektu wezmą również udział wolontariusze, którzy wyrazili  zainteresowanie wolontariatem w Domu Pomocy Społecznej.

Celem rządowego programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych jest poprawa jakości oraz poziomu życia osób starszych, oraz zagospodarowanie ich potencjału poprzez aktywność  w swoim środowisku. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania Fundacji MILON, która skutecznie sięgnęła po pieniądze z rządowego programu.

Innowacją będą rówież zajęcia obcowania seniorów z nowymi technologiami. Zaplanowaliśmy zakup 5 tabletów, które będą wykorzystywane podczas warsztatów. W trosce o utrzymanie sprawności motoryki małej u seniorów zaplanowaliśmy zajęcia manualne. Zakupimy min. maszyny i przybory, które pozwolą na szycie wszelkich potrzebnych rzeczy w tym maseczek ochronnych

Kolejnym nowym elementem działań będą warsztaty kulinarne, do których zakupimy roboty kuchenne, blendery i mnóstwo drobnych pomocy kuchennych w postaci blaszek, foremek, desek, wałków, noży. Zakupimy również produkty do pieczenia i gotowania, które pozwolą seniorom przygotować zdrowe i smaczne potrawy. Bibliotekę DPS uzupełnimy o pozycje dotyczące gotowania. Niektórzy mieszkańcy podczas rozmów zdradzili nam co chcieliby ugotować.

Nowością w programie będą zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, na zagospodarowanym terenie rekreacyjnym przy DPS do których zakupimy gumy, liny, opaski, piłki, gniotki itp. które z pomocą zaangażowanych terapeutów będą wspierały mieszkańców w utrzymaniu jak najlepszej sprawności fizycznej. Ponownie organizowane będą zajęcia czytelnicze i treningi pamięci pomagające seniorom utrzymywać jak najlepszą kondycję umysłową.

Rozszerzenie oferty usług społecznych w DPS Dolice

Fundacja MILON otrzymała blisko 200 tys. zł ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Przyznana kwota przeznaczona zostanie na nowy etap projektu                                                                                                            realizowanego przez Fundację MILON od ubiegłego roku.

Fundacja MILON dla seniora DPS Dolice

ASOS 2014 - 2020

           

ul. Wiśniowa 12

73-115 Dolice

dpsdolice@post.pl

915 640 023

915 640 180

Deklaracja
dostępności